Legislatívne otázky

Podmnienky vstupu a pobytu v Nórsku

Slovenskí občania môžu do Nórskeho kráľovstva cestovať bez víz len za účelom turistiky, pokiaľ pobyt nepresahuje 3 mesiace, odo dňa vstupu na územie ktorejkoľvek zo severských krajín (Švédsko, Dánsko, Nórsko, Fínsko, Island). Nórska polícia námatkovo kontroluje dostatok finančného zabezpečenia počas pobytu. Potrebná čiastka sa posudzuje individuálne a jej výška nie je stanovená. Pokiaľ však cudzinec nepreukáže špecifické okolnosti (návšteva príbuzných, predplatené ubytovanie a pod.), požaduje polícia obvykle hotovosť vo výške 500,- NOK na osobu a deň pobytu.

Žiadosť o udelenie povolenia k pobytu a na prácu v Nórskom kráľovstve je možné podať prostredníctvom Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v Bratislave:Nórsky znak

Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva v Bratislave

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Veľvyslanectvo Slovenkej republiky v Nórsku

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Colné predpisy

Pri vstupe na územie Nórskeho kráľovstva je možné bezcolne priviezť tovar v celkovej hodnote do 5 000,- NOK (cca 568 €). Občan starší ako 18 rokov a mladší ako 20 rokov môže ďalej bezcolne doviezť 2 l piva a 2 l vína (do 22 percent alkoholu). Občan starší ako 20 rokov môže miesto 1 l vína doviezť bezcolne 1 l vína, alebo alkoholu do 22 percent, alebo 1 l alkoholu do 60 percent (dovoz alkoholu nad 60 percent nie je povolený). Občan starší ako 18 rokov môže do Nórska bezcolne doviezť 200 ks cigariet, alebo 250 g tabaku a 200 ks cigaretových papierikov.

Do Nórska možno bezcolne doviezť max. 5 kg cukru, max. 1 kg čokolády a cukroviniek, max. 60 l pohonných hmôt v nádrži a 10 l v predpísanej rezervnej nádobe.
Dovoz čerstvých potravín je obmedzený a podlieha prísnym predpisom. Pri vjazde a výjazde je možné bez prihlásenia previezť hotovosť vo výške maximálne 25 000,- NOK. Vyššiu čiastku je treba na hraničnom prechode prihlásiť.

Dovoz živých zvierat podlieha prísnym predpisom - otázky je možné smerovať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. v Bratislave alebo priamo na Štátny veterinárny a biologický ústav v Bratislave. Živé zvieratá možno doviezť len so špeciálnym povolením príslušných orgánov (Štátny úrad pre karanténu zvierat v Nórsku) a zviera musí stráviť v karanténe najmenej štyri mesiace.

Pri nákupe tovaru v hodnote nad 300,- NOK vrátane DPH môže občan, ktorý nemá trvalý pobyt v Nórsku a tovar vyváža, uplatniť nárok na refundáciu DPH (Tax Refund).

Ďalšie otázky o colných podmienkach zodpovie okrem Nórskeho veľvyslanectva v Bratislave tiež Nórske colné riaditeľstvo (Tolldirektoratet)

Informácie o lekárskej starostlivosti

Lekárska starostlivosť je v Nórsku na dobrej úrovni, zdravotnícke zariadenia disponujú najmodernejšou lekárskou technikou. Vo väčších mestách funguje nepretržitá lekárska služba (Legevakt). Návšteva lekára je značne nákladná záležitosť. V lekárňach nie je v predaji aspirín, ani podobné prípravky s obsahom kyseliny acytilsalicilovej, ako napr. acylpirin či anopyrin. Základné prípravky napr. pri prechladnutí je možné zakúpiť aj v každom obchode s potravinami, alebo v predajniach Helsekost, čo je obdoba lekární, s tým, že sú tu v ponuke prípravky a liečivá na prírodnej báze. Pri vstupe do krajiny nie je potrebná žiadna vakcinácia. Občania SR sú pri návšteve lekára povinní sa preukázať formulárom E - 111. V opačnom prípade uhradia lekársky úkon v plnej výške.

Slovenským občanom sa preto odporúča vopred zdravotne poistiť v SR. Pri návšteve lekára a prípadnom lekárskom zákroku sa platí v hotovosti. Ceny sú vysoké napr. návšteva lekára bez ošetrenia predstavuje 300,- až 400,- NOK, cena za deň pobytu v nemocnici sa pohybuje od cca. 2 500,- NOK a vyššie.

 

Dôležité telefónne číslaNórka v kroji

 • polícia = 112
 • hasiči = 110
 • informácie = 180

 

Štátne sviatky

 • 1. január Nový rok
 • Veľkonočné sviatky (piatok, sobota, nedeľa a pondelok)
 • 1. máj Sviatok práce
 • Nanebovstúpenie Pána
 • Turíce (Svätodušné sviatky) - nedeľa a pondelok
 • 17. máj Deň ústavy (r. 1814)
 • 25. a 26. december Vianoce

 

Obvyklá pracovná doba

 • 8.00 / 9.00 - 15.30 / 16.30 h. (v lete mnoho inštitúcií iba do 15.00).
 • V júli má väčšina výrobných podnikov tri týždne celopodnikovej dovolenky.

 

Obvyklá predajná doba

 • Supermarkety: PO - PI: 9.00 - 20.00 / 21.00 h.; SO: 9.00 - 18.00 h.
 • Ostatné obchody: PO, UT, ST a PI: 9.00 / 10.00 - 17.00; ŠT: do 19.00 / 20.00; SO: do 13.00 / 16.00; len veľmi obmedzená časť obchodov smie mať otvorené v nedeľu (sieť non-stop obchodov "7eleven")
 • Banky majú kratšiu otváraciu dobu - v zime do 15.30 h., v lete do 14.30 h., v sobotu a nedeľu nemajú otvorené. Existuje však veľmi hustá sieť bankových automatov (MINIBANK) a absolútna väčšina obchodov a iných zariadení (vrátane reštaurácií, kín a benzínových púmp) prijíma bežné medzinárodné platobné a kreditné karty.
 • Pošty majú otvorené väčšinou o hodinu dlhšie ako banky a poskytujú mnoho bankových a zmenárenských služieb (väčšie pošty v centre majú otvorené i v sobotu do 14.00).

 

Školské prázdniny začínajú obvykle už okolo 17. júna (takisto parlamentné prázdniny) a trvajú 2 mesiace.

Nórska spoločnosť doposiaľ dodržuje nedeľný dopoludňajší kľud. Okrem toho, že občania nemajú pracovať alebo robiť hluk, nie sú predpoludním otvorené kultúrne ani turistické zariadenia (s výnimkou hlavných atrakcií v najvyššej turistickej sezóne od 15. júna do 15. augusta).

Bezpečnostná situácia je stabilná, kriminalita je nízka, najmä na vidieku a na severe takmer nulová. Dovoz, prechovávanie, či predaj akéhokoľvek minimálneho množstva drog a kriminalita pod vplyvom drog je prísne trestaná.

 

Zaujímavé internetové adresy

Oficiálny národný úrad pre turistiku: www.norge.no alebo www.visitnorway.com
Nórska turistická asociacia: www.dntoa.no
Národné parky (v angličtine): english.dirnat.no
Dopravná situácia, zjazdnosť ciest: www.vegvesen.no
Nórska kuchyňa aj s receptami: www.fromnorway.net