Doprava

Cesty a autostrády

Nórsko má približne 600 km cestných tunelov, 55 z nich vedie pod morom. Celá jedna štvrtina zo 100 najdlhších tunelov sveta je v Nórsku Najdlhší tunel Laerdal v západnom Nórsku meria 24,5 km. Je tam aj najhlbší podmorský tunel (v hĺbke 267 m). Nóri sú aj majstrami v stavaní mostov. Dokážu postaviť aj mosty s oblúkmi až 850 m. V roku 2000 prepojili siedmimi mostami a šiestimi tunelmi východný a západný breh Oslo fjordu. Ciest je 91,4 tis. km, z toho 69,5 tis. km spevnených, 143 km diaľnic a rýchlostných ciest. Na určitých úsekoch ciest (mosty, tunely, diaľnice, vjazdy do centra niektorých miest) sa platí mýto - za vjazd do Osla bol v roku 2002 za osobné auto poplatok denne 15 NOK, do Bergenu za osobné auto v pondelok až piatok 10 NOK (údaje z r. 2002). Vnútrozemské cesty cez nórske pohoria a náhorné plošiny sú zjazdné len v máji až septembri, v zime sú uzatvorené. Mnohé cesty sú v zime uzatvorené najmä pre nákladné vozidlá, resp. Prejazd je možný iba s reťazami či snehovými hrotmi. Za nedodržanie týchto predpisov sú vysoké pokuty. Informácie o zjazdnosti nórskych ciest na telefónnom čísle 175, alebo na tejto stránke.

Sieť čerpacích staníc na pohonné hmoty v krajine je veľmi hustá. Cena jedného litra benzínu je 11,48 NOK a cena jedného litra motovej nafty je 9,58 NOK (január 2011).

Maximálne povolené rýchlosti
V obci: 50 km/h, v husto osídlených častiach iba 30 km/h
Mimo obce: 80 - 90 km/h (za dažďa 80 km/h)
Diaľnice: 130 km/h (za dažďa 110 km/h a v hmle 50 km/h)

Pokuty
Polícia môže vyberať pokuty na mieste dopravného priestupku.
Cesta v NórskuNezastavenie na červenú: 3 000 NOK
Nedovolené predbiehanie: 3 000 NOK
Nedovolené parkovanie: 750 NOK
Nepoužitie bezpečnostných pásov: 750 NOK
Prekročenie rýchlosti
Do 5 km/h: 500 NOK
Do 10 km/h: 1 000 NOK
Do 15 km/h: 1 500 NOK
Do 20 km/h: 2 000 NOK
Do 25 km/h: 2 500 - 3 000 NOK
Do 30 km/h: 3 000 NOK, príp. rozhodne súd
Do 35 km/h: 4 000 NOK, príp. rozhodne súd
Za vyššie prekročenie rýchlosti šoféra automaticky predvolajú na súd, kde zaplatí vysokú pokutu a odoberú mu vodičský preukaz.
Šoférovanie
s 0,2 - 0,5 promile alkoholu v krvi: 5 000 - 10 000 NOK
s 0,5 - 1 promile alkoholu v krvi: pokuta v závislosti od výšky príjmu a podmienečné väzenie
s 1,5 a viac promile alkoholu v krvi: pokuta v závislosti od výšky príjmu a väzenie
Pri alkohole berú vodičský preukaz najmenej na rok a vodič môže byť zavretý najmenej na 14 dní. Polícia môže zobrať vozidlo motoristom pod vplyvom alkoholu a vydať ho, až keď je vodič schopný jazdy.

Autobusová doprava

linky výborne doplňujú železničnú dopravu. Po celom Nórsku je hustá sieť expresných autobusových spojov medzi väčšími·mestami, a lokálne linky vedú prakticky do každej obce. Všetky linky sú rýchle, čisté a bezpečné. Viac informácií nájdete na Nor-way.

Železničná doprava

Trate majú celkovú dĺžku 4 077 km, z toho do 2 518 km sú elektrifikované. Z Osla vedie železnica na sever po Bodø spájajúca dve trate: Dovre Line z Osla do Trondheimu a následne Nordland Railway z Trondheimu do Bodø. Ďalšími diaľkovými traťami sú Bergen Railway (Oslo-Bergen), Sorland Railway (Oslo-Stavanger) Hlavnú časť dopravy vykonáva štátna spoločnosť NSB - Norwegian State Railways. Najsevernejšou stanicou je Narvik, kam vedie železnica zo Švédska, ktorá sa však využíva viac na dopravu železnej rudy a uhlia. Z Osla vedie železnica po pobreží do Švédska s prípojmi cez Dánsko do západnej Európy. Nórske železnice ponúkajú Scan Rail Pass so značnými zľavami, platný 21 dní aj na niektoré lodné linky po celej Škandinávii. Po Nórsku platí karta InterRail.

Letecká doprava

Po krajine je mimoriadne hustá sieť. Najsevernejším letiskom je Longyearbyen na Svalbarde, kam sa letí zo severného Nórska ešte 80 minút. Na hlavných ťahoch prúdovými lietadlami lieta nórska časť škandinávskych aerolínií SAS i spoločnosti Braathens SAFE a tieto linky doplňuje hustá sieť krátkych vidieckych spojov do vyše 20 miest menšími lietadlami spoločnosti Widerøe i liniek malých dopravcov. Hlavné medzinárodné letisko je Oslo na juhu krajiny, kde sa prestupuje aj na domáce spoje. Niektoré medzinárodné spoje lietajú už aj do Stavangeru, Kristiansandu, Bergenu a Trondheimu na juhu a juhozápade krajiny, zo severného Ruska a severného Fínska sa lieta aj do severovýchodného Nórska.

Lodná doprava

Pod nórskou vlajkou sa plaví približne 700 lodí nad 1000 brt. Najdôležitejšie prístavy Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Tromso, Trondheim. Medzinárodné trajektové linky vedú z Oslo do Nemecka (Kiel, plavba 20 h), Dánska (Frederikshavn, plavba 9 h), ďalšie spoje aj do prístavov vo Veľkej Británii. Kurióznym osobným spojom je pobrežná linka Hurtigruten, ktorá od r. 1893 dodnes vozí denne cestujúcich a najmä tovar z Bergenu od prístavu k prístavu až do mesta Kirkenes na ruských hraniciach. Kedysi to bola aj poštová loď, dnes ju vyhľadávajú turisti. Plavba trvá 7 dní, na viacerých miestach sa oplatí vystúpiť, počkať na ďalší spoj o deň a urobiť si výlet do okolia.