Informácie

Na tomto mieste nájdete všetky dôležité a zaujímavé informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere dovolenky a zároveň vás zorientujú, ak sa rozhodnete cestovať do Nórska s Optima Tour, cestovnou kanceláriou.

Základné informácie

Nórska vlajka
Názov štátu: Nórske kráľovstvo (Kongeriket Norge)
Ústavné zriadenie: konštitučná monarchia
Počet obyvateľov: 4 842 700 (k 1.10.2009)
Rozloha: 385 155 km2, Svalbard a ostrov Jan Mayen 61 397 km2

Hlava štátu: kráľ HARALD V., od 17.1. 1991
S kráľovnou Sonjou má 2 deti:
korunného princa Haakona Magnusa (1973) a
princeznú Märthu Louisu (1971)

Hlavné mesto: Oslo (575,0 tis. obyvateľov, k 1.1.2009)
Ďalšie významné mestá: Bergen (252 tis. obyvateľov), Trondheim (168.2 tis.), Stavanger (121,6 tis.), Kristiansand (80,1 tis.)

Zloženie obyvateľstva: 4 404 tis. obyvateľov - 94,5% Nóri, 0,5% Laponci, 5% prisťahovalci
Hustota zaľudnenia: 16 obyvateľov/km2

Náboženstvo: 81,78% obyvateľstva sa hlási k štátnej evanjelickej cirkvi, 8,69% k iným náboženstvám a 9,53% bez vyznania

Úradný jazyk: nórčina - dva rovnocenné druhy nórčiny:

  1. bokmaal - hovorí ňou 85% obyvateľstva, hlavne v Oslo a veľkých mestách južného Nórska
  2. nynorsk - staršia verzia nórčiny, založená na západonórskych dialektoch; používa sa v západných a severných oblastiach Nórska

Štátny sviatok: 17. máj (výročie prijatia ústavy r. 1814)

Mena: nórska koruna (NOK),1 € = 8,11 NOK (4.10.2013)

Hlavné politické strany:
Strana pracujúcich
Strana pokroku
Kresťanská ľudová strana
Konzervatívna strana
Strana stredu
Socialistická ľavicová strana
Liberálna strana

Administratívne usporiadanie: 18 krajov (fylke) a Oslo, resp. 3 pridružené územia

Najvyšší bod: Galdhøpiggen 2469 m; Glittertind, 2464 m

Najväčšie jazero: Mjøsa 362 km2
Najdlhšia rieka: Glomma 600 km
Najdlhší fjord: Soguefjoren 204 km
Najväčší obývaný ostrov: Hinnøya 2 198 km2

Priemerná dĺžka života: muži 78 rokov, ženy 83 rokov
Nezamestnanosť: 3,2%
Podiel na tvorbe HDP: poľnohospodárstvo 3%, priemysel 36%, služby 61%
HDP: 34 510 USD/obyvateľ

Závislé územia Nórska:Mapa Nórska

Ostrov Svalbard (Špicbergy)
Hlavné mesto:
Longyearbyen, 1 000 obyvateľov
Rozloha: 61 020 km2
Počet obyvateľov: 2 591 (1 433 Nórov, 1 100 Rusov, ostatní sú Ukrajinci a Poliaci)
Hustota zaľudnenia: 0,05 obyvateľov na km2
Súostrovie tvorí takmer 1 000 ostrovov, pokrytých na 60% ľadom. Podstatnú časť rozlohy tvoria 4 hlavné ostrovy: Západná Zem (39 043 km2), Severovýchodná Zem (14 530 km2), Ostrov Edge (5 030 km2) a Barentsov ostrov (1 330 km2). Z hospodárskeho hľadiska je významná ťažba čierneho uhlia.

Ostrov Jan Mayen
Rozloha: 377 km2
Počet obyvateľov: osadenstvo meteorologickej výskumnej stanice

Bouvetov ostrov
Rozloha: 49 km2
Počet obyvateľov: osadenstvo meteorologickej stanice
Ostrov, ležiaci v južnej časti Atlantického oceána patrí Nórsku od roku 1930. V roku 1970 tu postavili meteorologickú stanicu.

Ostrov Petra I.
Rozloha:
156 km2
Tento neobývaný ostrov leží v juhovýchodnej časti Tichého oceána medzi Južnou polárnou kružnicou a Antarktídou. Nórsku patrí od rokov 1931.

Charakteristika Nórska

Nórsko leží v západnej časti Škandinávskeho polostrova, až jedna tretina jeho územia sa nachádza za Severnou polárnou kružnicou. Hlavnú časť povrchu Nórska tvorí Škandinávske pohorie, ktoré sa ťahá v smere poludníkov. Tu sa nachádza aj najvyšší bod štátu (Glittertind 2 470 m). Nórsko má vďaka veľkému množstvu ostrovov a fjordov veľmi členité pobrežie.

Jeho podnebie zmierňuje Golfský prúd, vďaka ktorému oceán nezamŕza ani v prístave Bergen, ktorý leží za 60. rovnobežkou. Na pobreží je oceanické podnebie, vo vnútrozemí sa prejavujú rysy kontinentality.
V hospodárskom živote hrá najdôležitejšiu úlohu more a voda. Energia riek a zdroje mora sú najväčším bohatstvom krajiny. Nórsko je vedúcou krajinou Európy v rybolove, vylovené ryby spracovávajú plávajúce továrne priamo na mori. Vďaka tomu sú rybacie konzervy a mrazené ryby najdôležitejším vývozným artiklom. Disponuje veľkou obchodnou flotilou a podľa množstva prepraveného tovaru patrí medzi 10 námorných mocností.
Okrem rýb má Nórsko v mori aj ďalšie zdroje svojho bohatstva a tým sú náleziská ropy a zemného plynu na dne Severného mora. Táto ťažba prináša polovicu príjmov krajiny. Časť ropy a zemného plynu spracováva chemický priemysel, zvyšok sa vyváža. Nórsko je aj veľkým producentom elektrickej energie, vyrobí najviac elektrickej energie na jedného obyvateľa, a to vo vodných elektrárňach postavených na riekach bohatých na vodu s veľkým spádom. Na báze tejto lacnej elektrickej energie je postavené hutníctvo farebných·kovov, chemický priemysel, získavanie horčíka z morskej vody. Významnú pozíciu v hospodárstve Nórska má aj strojárstvo a výroba technologických celkov pre petrochemický priemysel a výroba lodí.

Legislatívne otázky

Podmnienky vstupu a pobytu v Nórsku

Slovenskí občania môžu do Nórskeho kráľovstva cestovať bez víz len za účelom turistiky, pokiaľ pobyt nepresahuje 3 mesiace, odo dňa vstupu na územie ktorejkoľvek zo severských krajín (Švédsko, Dánsko, Nórsko, Fínsko, Island). Nórska polícia námatkovo kontroluje dostatok finančného zabezpečenia počas pobytu. Potrebná čiastka sa posudzuje individuálne a jej výška nie je stanovená. Pokiaľ však cudzinec nepreukáže špecifické okolnosti (návšteva príbuzných, predplatené ubytovanie a pod.), požaduje polícia obvykle hotovosť vo výške 500,- NOK na osobu a deň pobytu.

Žiadosť o udelenie povolenia k pobytu a na prácu v Nórskom kráľovstve je možné podať prostredníctvom Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v Bratislave:Nórsky znak

Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva v Bratislave

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Veľvyslanectvo Slovenkej republiky v Nórsku

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Colné predpisy

Pri vstupe na územie Nórskeho kráľovstva je možné bezcolne priviezť tovar v celkovej hodnote do 5 000,- NOK (cca 568 €). Občan starší ako 18 rokov a mladší ako 20 rokov môže ďalej bezcolne doviezť 2 l piva a 2 l vína (do 22 percent alkoholu). Občan starší ako 20 rokov môže miesto 1 l vína doviezť bezcolne 1 l vína, alebo alkoholu do 22 percent, alebo 1 l alkoholu do 60 percent (dovoz alkoholu nad 60 percent nie je povolený). Občan starší ako 18 rokov môže do Nórska bezcolne doviezť 200 ks cigariet, alebo 250 g tabaku a 200 ks cigaretových papierikov.

Do Nórska možno bezcolne doviezť max. 5 kg cukru, max. 1 kg čokolády a cukroviniek, max. 60 l pohonných hmôt v nádrži a 10 l v predpísanej rezervnej nádobe.
Dovoz čerstvých potravín je obmedzený a podlieha prísnym predpisom. Pri vjazde a výjazde je možné bez prihlásenia previezť hotovosť vo výške maximálne 25 000,- NOK. Vyššiu čiastku je treba na hraničnom prechode prihlásiť.

Dovoz živých zvierat podlieha prísnym predpisom - otázky je možné smerovať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. v Bratislave alebo priamo na Štátny veterinárny a biologický ústav v Bratislave. Živé zvieratá možno doviezť len so špeciálnym povolením príslušných orgánov (Štátny úrad pre karanténu zvierat v Nórsku) a zviera musí stráviť v karanténe najmenej štyri mesiace.

Pri nákupe tovaru v hodnote nad 300,- NOK vrátane DPH môže občan, ktorý nemá trvalý pobyt v Nórsku a tovar vyváža, uplatniť nárok na refundáciu DPH (Tax Refund).

Ďalšie otázky o colných podmienkach zodpovie okrem Nórskeho veľvyslanectva v Bratislave tiež Nórske colné riaditeľstvo (Tolldirektoratet)

Informácie o lekárskej starostlivosti

Lekárska starostlivosť je v Nórsku na dobrej úrovni, zdravotnícke zariadenia disponujú najmodernejšou lekárskou technikou. Vo väčších mestách funguje nepretržitá lekárska služba (Legevakt). Návšteva lekára je značne nákladná záležitosť. V lekárňach nie je v predaji aspirín, ani podobné prípravky s obsahom kyseliny acytilsalicilovej, ako napr. acylpirin či anopyrin. Základné prípravky napr. pri prechladnutí je možné zakúpiť aj v každom obchode s potravinami, alebo v predajniach Helsekost, čo je obdoba lekární, s tým, že sú tu v ponuke prípravky a liečivá na prírodnej báze. Pri vstupe do krajiny nie je potrebná žiadna vakcinácia. Občania SR sú pri návšteve lekára povinní sa preukázať formulárom E - 111. V opačnom prípade uhradia lekársky úkon v plnej výške.

Slovenským občanom sa preto odporúča vopred zdravotne poistiť v SR. Pri návšteve lekára a prípadnom lekárskom zákroku sa platí v hotovosti. Ceny sú vysoké napr. návšteva lekára bez ošetrenia predstavuje 300,- až 400,- NOK, cena za deň pobytu v nemocnici sa pohybuje od cca. 2 500,- NOK a vyššie.

 

Dôležité telefónne číslaNórka v kroji

  • polícia = 112
  • hasiči = 110
  • informácie = 180

 

Štátne sviatky

  • 1. január Nový rok
  • Veľkonočné sviatky (piatok, sobota, nedeľa a pondelok)
  • 1. máj Sviatok práce
  • Nanebovstúpenie Pána
  • Turíce (Svätodušné sviatky) - nedeľa a pondelok
  • 17. máj Deň ústavy (r. 1814)
  • 25. a 26. december Vianoce

 

Obvyklá pracovná doba

  • 8.00 / 9.00 - 15.30 / 16.30 h. (v lete mnoho inštitúcií iba do 15.00).
  • V júli má väčšina výrobných podnikov tri týždne celopodnikovej dovolenky.

 

Obvyklá predajná doba

  • Supermarkety: PO - PI: 9.00 - 20.00 / 21.00 h.; SO: 9.00 - 18.00 h.
  • Ostatné obchody: PO, UT, ST a PI: 9.00 / 10.00 - 17.00; ŠT: do 19.00 / 20.00; SO: do 13.00 / 16.00; len veľmi obmedzená časť obchodov smie mať otvorené v nedeľu (sieť non-stop obchodov "7eleven")
  • Banky majú kratšiu otváraciu dobu - v zime do 15.30 h., v lete do 14.30 h., v sobotu a nedeľu nemajú otvorené. Existuje však veľmi hustá sieť bankových automatov (MINIBANK) a absolútna väčšina obchodov a iných zariadení (vrátane reštaurácií, kín a benzínových púmp) prijíma bežné medzinárodné platobné a kreditné karty.
  • Pošty majú otvorené väčšinou o hodinu dlhšie ako banky a poskytujú mnoho bankových a zmenárenských služieb (väčšie pošty v centre majú otvorené i v sobotu do 14.00).

 

Školské prázdniny začínajú obvykle už okolo 17. júna (takisto parlamentné prázdniny) a trvajú 2 mesiace.

Nórska spoločnosť doposiaľ dodržuje nedeľný dopoludňajší kľud. Okrem toho, že občania nemajú pracovať alebo robiť hluk, nie sú predpoludním otvorené kultúrne ani turistické zariadenia (s výnimkou hlavných atrakcií v najvyššej turistickej sezóne od 15. júna do 15. augusta).

Bezpečnostná situácia je stabilná, kriminalita je nízka, najmä na vidieku a na severe takmer nulová. Dovoz, prechovávanie, či predaj akéhokoľvek minimálneho množstva drog a kriminalita pod vplyvom drog je prísne trestaná.

 

Zaujímavé internetové adresy

Oficiálny národný úrad pre turistiku: www.norge.no alebo www.visitnorway.com
Nórska turistická asociacia: www.dntoa.no
Národné parky (v angličtine): english.dirnat.no
Dopravná situácia, zjazdnosť ciest: www.vegvesen.no
Nórska kuchyňa aj s receptami: www.fromnorway.net

Doprava

Cesty a autostrády

Nórsko má približne 600 km cestných tunelov, 55 z nich vedie pod morom. Celá jedna štvrtina zo 100 najdlhších tunelov sveta je v Nórsku Najdlhší tunel Laerdal v západnom Nórsku meria 24,5 km. Je tam aj najhlbší podmorský tunel (v hĺbke 267 m). Nóri sú aj majstrami v stavaní mostov. Dokážu postaviť aj mosty s oblúkmi až 850 m. V roku 2000 prepojili siedmimi mostami a šiestimi tunelmi východný a západný breh Oslo fjordu. Ciest je 91,4 tis. km, z toho 69,5 tis. km spevnených, 143 km diaľnic a rýchlostných ciest. Na určitých úsekoch ciest (mosty, tunely, diaľnice, vjazdy do centra niektorých miest) sa platí mýto - za vjazd do Osla bol v roku 2002 za osobné auto poplatok denne 15 NOK, do Bergenu za osobné auto v pondelok až piatok 10 NOK (údaje z r. 2002). Vnútrozemské cesty cez nórske pohoria a náhorné plošiny sú zjazdné len v máji až septembri, v zime sú uzatvorené. Mnohé cesty sú v zime uzatvorené najmä pre nákladné vozidlá, resp. Prejazd je možný iba s reťazami či snehovými hrotmi. Za nedodržanie týchto predpisov sú vysoké pokuty. Informácie o zjazdnosti nórskych ciest na telefónnom čísle 175, alebo na tejto stránke.

Sieť čerpacích staníc na pohonné hmoty v krajine je veľmi hustá. Cena jedného litra benzínu je 11,48 NOK a cena jedného litra motovej nafty je 9,58 NOK (január 2011).

Maximálne povolené rýchlosti
V obci: 50 km/h, v husto osídlených častiach iba 30 km/h
Mimo obce: 80 - 90 km/h (za dažďa 80 km/h)
Diaľnice: 130 km/h (za dažďa 110 km/h a v hmle 50 km/h)

Pokuty
Polícia môže vyberať pokuty na mieste dopravného priestupku.
Cesta v NórskuNezastavenie na červenú: 3 000 NOK
Nedovolené predbiehanie: 3 000 NOK
Nedovolené parkovanie: 750 NOK
Nepoužitie bezpečnostných pásov: 750 NOK
Prekročenie rýchlosti
Do 5 km/h: 500 NOK
Do 10 km/h: 1 000 NOK
Do 15 km/h: 1 500 NOK
Do 20 km/h: 2 000 NOK
Do 25 km/h: 2 500 - 3 000 NOK
Do 30 km/h: 3 000 NOK, príp. rozhodne súd
Do 35 km/h: 4 000 NOK, príp. rozhodne súd
Za vyššie prekročenie rýchlosti šoféra automaticky predvolajú na súd, kde zaplatí vysokú pokutu a odoberú mu vodičský preukaz.
Šoférovanie
s 0,2 - 0,5 promile alkoholu v krvi: 5 000 - 10 000 NOK
s 0,5 - 1 promile alkoholu v krvi: pokuta v závislosti od výšky príjmu a podmienečné väzenie
s 1,5 a viac promile alkoholu v krvi: pokuta v závislosti od výšky príjmu a väzenie
Pri alkohole berú vodičský preukaz najmenej na rok a vodič môže byť zavretý najmenej na 14 dní. Polícia môže zobrať vozidlo motoristom pod vplyvom alkoholu a vydať ho, až keď je vodič schopný jazdy.

Autobusová doprava

linky výborne doplňujú železničnú dopravu. Po celom Nórsku je hustá sieť expresných autobusových spojov medzi väčšími·mestami, a lokálne linky vedú prakticky do každej obce. Všetky linky sú rýchle, čisté a bezpečné. Viac informácií nájdete na Nor-way.

Železničná doprava

Trate majú celkovú dĺžku 4 077 km, z toho do 2 518 km sú elektrifikované. Z Osla vedie železnica na sever po Bodø spájajúca dve trate: Dovre Line z Osla do Trondheimu a následne Nordland Railway z Trondheimu do Bodø. Ďalšími diaľkovými traťami sú Bergen Railway (Oslo-Bergen), Sorland Railway (Oslo-Stavanger) Hlavnú časť dopravy vykonáva štátna spoločnosť NSB - Norwegian State Railways. Najsevernejšou stanicou je Narvik, kam vedie železnica zo Švédska, ktorá sa však využíva viac na dopravu železnej rudy a uhlia. Z Osla vedie železnica po pobreží do Švédska s prípojmi cez Dánsko do západnej Európy. Nórske železnice ponúkajú Scan Rail Pass so značnými zľavami, platný 21 dní aj na niektoré lodné linky po celej Škandinávii. Po Nórsku platí karta InterRail.

Letecká doprava

Po krajine je mimoriadne hustá sieť. Najsevernejším letiskom je Longyearbyen na Svalbarde, kam sa letí zo severného Nórska ešte 80 minút. Na hlavných ťahoch prúdovými lietadlami lieta nórska časť škandinávskych aerolínií SAS i spoločnosti Braathens SAFE a tieto linky doplňuje hustá sieť krátkych vidieckych spojov do vyše 20 miest menšími lietadlami spoločnosti Widerøe i liniek malých dopravcov. Hlavné medzinárodné letisko je Oslo na juhu krajiny, kde sa prestupuje aj na domáce spoje. Niektoré medzinárodné spoje lietajú už aj do Stavangeru, Kristiansandu, Bergenu a Trondheimu na juhu a juhozápade krajiny, zo severného Ruska a severného Fínska sa lieta aj do severovýchodného Nórska.

Lodná doprava

Pod nórskou vlajkou sa plaví približne 700 lodí nad 1000 brt. Najdôležitejšie prístavy Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Tromso, Trondheim. Medzinárodné trajektové linky vedú z Oslo do Nemecka (Kiel, plavba 20 h), Dánska (Frederikshavn, plavba 9 h), ďalšie spoje aj do prístavov vo Veľkej Británii. Kurióznym osobným spojom je pobrežná linka Hurtigruten, ktorá od r. 1893 dodnes vozí denne cestujúcich a najmä tovar z Bergenu od prístavu k prístavu až do mesta Kirkenes na ruských hraniciach. Kedysi to bola aj poštová loď, dnes ju vyhľadávajú turisti. Plavba trvá 7 dní, na viacerých miestach sa oplatí vystúpiť, počkať na ďalší spoj o deň a urobiť si výlet do okolia.